DKF SZPULA - JAZZOWY DKF - NIEWINNI CZARODZIEJE

Data: JAZZOWY DKF18.10.2012r.
Godzina: 20.00,
Sala widowiskowa MOK,
czas trwania:1 godz. 27 min.
gatunek: Dramat, Romans, Psychologiczny,
premiera: 17 grudnia 1960 (Polska),
premiera wersji cyfrowej: 13 czerwca 2011,
produkcja: Polska,
reżyseria: Andrzej Wajda,
scenariusz: Jerzy Skolimowski, Jerzy Andrzejewski,
muzyka: Krzysztof Komeda,
Projekcja filmu poprzedzona specjalnie przygotowaną prelekcją Andrzeja Winiszewskiego
z filmowymi wstawkami

Bilety: 10zł/osoba,
Karnety: 35zł/5 seansów w DKF,
Możliwość wykorzystania poprzednich karnetów.

NIEWINNI CZARODZIEJE
w nowej wersji cyfrowej

Data: JAZZOWY DKF18.10.2012r.
Godzina: 20.00,
Sala widowiskowa MOK,
czas trwania:1 godz. 27 min.
gatunek: Dramat, Romans, Psychologiczny,
premiera: 17 grudnia 1960 (Polska),
premiera wersji cyfrowej: 13 czerwca 2011,
produkcja: Polska,
reżyseria: Andrzej Wajda,
scenariusz: Jerzy Skolimowski, Jerzy Andrzejewski,
muzyka: Krzysztof Komeda,
z filmowymi wstawkami

Bilety: 10zł/osoba,
Karnety: 35zł/5 seansów w DKF,
Możliwość wykorzystania poprzednich karnetów.

Andrzej Winiszewski

Muzyk, nauczyciel i dziennikarz radiowy, ale przede wszystkim miłośnik jazzu we wszelkich jego odmianach, stylach, gatunkach i kontekstach. Zbieracz i kolekcjoner wszelkich śladów jazzu w literaturze, historii, filmie, czasopiśmiennictwie i kulturze współczesnej. Autor Niedzielnego Klubu Jazzowego, cotygodniowej audycji poświęconej muzyce jazzowej, od blisko 20 lat nadawanej na antenie Polskiego Radia Zachód. Współpracownik czasopisma Jazz Forum i autor publikacji o tematyce jazzowej na wielu muzycznych portalach internetowych. Organizator Seminarium Jazzu odbywającego się w ramach festiwalu Green Town of Jazz w Zielonej Górze i cyklicznych Lubuskich Zaduszek Jazzowych. Wykładowca kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa w Instytucie Muzyki na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Film Wajdy ma wymiar kameralny, z zachowaniem niemal klasycznej jedności miejsca, czasu i akcji. To historia przypadkowego spotkania młodego lekarza (Tadeusz Łomnicki) i dziewczyny (Krystyna Stypułkowska), którzy poznają się w piwnicy jazzowej i spędzają ze sobą noc. Akcja rozgrywa się głównie w czterech ścianach mieszkania, a tło społeczne zostaje ledwo zarysowane. Niewiele też dowiadujemy się o samych bohaterach, poza tym, że noszą imiona Pelagia i Bazyli. Młodzi ludzie przybierają wobec siebie maski obojętności, ukrywając pod nimi rodzące się uczucie. Prowadzą grę pozorów i zwodniczych gestów, ulegając przy tym coraz silniejszej wzajemnej fascynacji, której jednak w ramach konwencji gry - starają się oprzeć. A wszystko to zatopione w nostalgiczno - egzystencjalnym klimacie.

Występują:
Krystyna Stypułkowska
Tadeusz Łomnicki
Wanda Koczeska
Kalina Jędrusik
Teresa Szmigielówna
Zbigniew Cybulski

Źródło -> Filmweb

Twórcy trzech różnych pokoleń - reżyser Andrzej Wajda, scenarzyści Jerzy Andrzejewski i Jerzy Skolimowski - tworzą portret młodzieży końca lat 50., która pod cynicznymi maskami i nonszalanckimi pozami kryje potrzebę bliskości i autentycznych uczuć. Andrzej - lekarz sportowy i perkusista w zespole jazzowym - lubi żyć wygodnie i bez zobowiązań. Wydaje się, że poznana w klubie muzycznym dziewczyna będzie w jego biografii kolejnym epizodem bez większego znaczenia. Nocą w pokoju Andrzeja oboje, przedstawiając się fikcyjnymi imionami Bazylego i Pelagii, rozpoczynają swoistą grę, podczas której przywdziewają różne maski. Pozornie prosty scenariusz - od rozmowy do łóżka - stopniowo zaczyna się jednak komplikować...

Film Andrzeja Wajdy, choć pozbawiony akcentów politycznych, nie spodobał się władzy i zainicjował dyskusję o ówczesnej młodzieży. Janusz Wilhelmi pisał o jego "społecznej szkodliwości", a Stefan Morawski o "bankructwie reprezentowanej tu postawy życiowej". Z kolei brytyjski krytyk filmowy Robert Vas zachwycił się "Niewinnymi czarodziejami": "Ukazuje on [Wajda] swych antybohaterów jako sympatycznych i niewinnych, jako zbuntowane ofiary światowego klimatu przesyconego strachem i nihilizmem". Z dzisiejszej perspektywy ten film to przede wszystkim świadectwo czasów, portret warszawskiego środowiska artystycznego końca lat 50., którego znane postaci - Krzysztof Komeda, Andrzej Trzaskowski, Roman Polański, Zbigniew Cybulski czy Jerzy Skolimowski - pojawiają się na ekranie.

Źródło - Studio Filmowe KADR

Źródło grafiki -> Filmweb