DKF SZPULA - KANADYJSKIE SUKIENKI

25.04.2013r. godz. 20.00
DKF Szpula - KANADYJSKIE SUKIENKI

Saga rodzinna z kradzieżą biżuterii Poli Negri w tle.
Historia oparta na faktach.

Gatunek: Dramat obyczajowy.
Produkcja: Polska.
Premiera: 1 luty 2013 (Polska)
Scenariusz i reżyseria: Maciej Michalski.
Czas: 125 minut.
Obsada: Anna Seniuk, Zofia Czerwińska,
Ewa Kasprzyk, Piotr Polk, Justyna Steczkowska i inni.
Bilety: 10zł/osoba.

Kanadyjskie sukienki
Saga rodzinna z kradzieżą biżuterii Poli Negri w tle. Historia oparta na faktach.
Polska wieś lat 80-ych. Zbliżają się urodziny Zofii (Anna Seniuk). Na wielkim przyjęciu specjalnymi gośćmi mają być jej mąż Tadeusz (Sławomir Fedorowicz) i córka Amelia (Magdalena Malina), którzy od 10 lat mieszkają w Kanadzie. Niespodziewanie Amelia przyjeżdża sama.

Kanadyjskie sukienki“ to opowieść, która łączy w sobie obyczajową panoramę wiejskiego życia subtelnie mieszając tonację „Bożej podszewki“ i „Nie ma mocnych" z nieco łzawą nostalgią chwytającej za serce piosenki „Mein jidische Mame“. Od razu zastrzegę, że bohaterowie nie są ani kresowiakami, ani Żydami, a jednak tamte opowieści bez trudu odżywają w pamięci, gdy oglądamy losy osamotnionej w walce o godne życie swojej rodziny Zofii (Anna Seniuk). Jako matka rodu bywa dzielna, bywa zabawna, ale najczęściej zbliża się do wymiaru tragiczki. (…)

Tuż za Anną Seniuk stoi tu cały rząd znakomitych aktorek, które zagrały role soczyste, łatwe do zapamiętania: Ewa Kasprzyk, Elżbieta Jarosik, Ewa Kolasińska i tworząca fenomenalną postać kuzynki Stefki – Zofia Czerwińska. Od „Panien z Wilka“ nie było u nas filmu, który stałby się okazją do takiego koncertu gry aktorek! Oglądając „Kanadyjskie sukienki“ śmiałem się i wzruszałem.

TOMASZ RACZEK –

Maciej Michalski

Reżyser, scenarzysta, autor zdjęć i muzyki filmowej. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zafascynowany łączeniem malarstwa i filmu, myśli i ciała z muzyką, światła i koloru z ukrytymi historiami bohaterów.
Zrealizował wiele teledysków dla Justyny Steczkowskiej, Ireny Jarockiej, Indigo, Cristiny Bien, De Mono, Anny Kostrzewskiej, Poli, Kasi Wilk, Łukasza Zagrobelnego i innych. Zdobył dwukrotnie nagrodę za najlepszy teledysk w Europie w 2010 i w 2011 roku.
Za debiut fabularny, film „Królowa Śniegu”, otrzymał 2 nagrody na Festiwalu Polskich Filmów w Los Angeles: Najlepsza produkcja autorska oraz Nagroda im. Piotra Łazarkiewicza dla młodego talentu.

Kanadyjskie Sukienki” są dla mnie powrotem do czasów dzieciństwa i wszystkiego, co ono za sobą niesie – zapachów, smaków, ludzi, kolorów, kobiet tworzących ognisko domowe. Tym samym chciałem, żeby główne role zagrały aktorki, które z tamtymi czasami mi się kojarzą, jednocześnie reprezentują ogromny kunszt aktorski i rozumieją przestrzeń, w której się poruszam. Anna Seniuk, Ewa Kasprzyk, Zofia Czerwińska, Ewa Kolasińska czy Ela Jarosik to tylko część cudownej obsady jaką udało mi się zaprosić do projektu.
Film w bardzo przewrotny sposób traktuje o dwóch skrajnych światach – polskiej wsi w latach 80-ych i odległej Kanadzie. Moim zamiarem było pozbawienie, nas Polaków, kompleksów. Chciałem pokazać nasz kraj, nasze domy i ludzi w sposób niezwykle ciepły, rodzinny. Śpiewy przy stole, tańce przez pokoje. Oni wtedy tak widzieli Kanadę, zapominając o swoich atutach, o sile naszej kultury. Kanada była pogonią za dolarami, czymś, co towarzyszy nam w świecie współczesnym, zacierając bezpowrotnie tamte czasy.

MACIEJ MICHALSKI –